Mehmet Kaplan (MP)

Mehmet Kaplan (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Verksamhetschef.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-04-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-07-09 – 2014-09-29
    • Ledig 2007-05-28 – 2007-07-08
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-05-27
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2013-03-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2011-04-15 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-11-02 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ersättare 2010-10-12 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-13 – 2013-04-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-29 – 2014-09-29
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2016-04-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-14. Ledamot justitieutskottet 06-10 och arbetsmarknadsutskottet 10-14. Suppleant EU-nämnden 06-10, utrikesutskottet 08-14, kulturutskottet 10-14 och justitieutskottet 11-14. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-13, riksdagens valberedning 11-14 och riksdagsstyrelsen 13-14. Suppleant riksdagsstyrelsen 10-13 och rådet för ledamotsnära frågor 13-14. Gruppledare Miljöpartiet de gröna 13-14 och vice gruppledare 10-13. Statsråd (bostads-, stadsutvecklings- och it-minister), Näringsdepartementet 141003-160418.
  • Föräldrar

    Ökkäs Kaplan och Ayse Kaplan.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Avesta, slutår 91. KTH 92-96. Ekonomisk historia och statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Clock 91-96. McDonalds 96-01. Nykterhetsrörelsens bildningsverksamhet 02-04. Byrån för lika rättigheter 04-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, näringslivsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Miljöpartiets partistyrelse 03-11. Styrelseledamot, Sveriges Unga Muslimer 96-06 och Sveriges muslimska råd 01-07. Ledamot, IOGT-NTO:s Stockholmsdistrikt 97-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011

Motion 2010/11:Fi13 av Peter Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi13 av Peter Eriksson m.fl. MP med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011 MP027 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområde 7 Internationellt bistånd samt anvisar ändrade och nya anslag enligt uppställning: UO Anslag Regeringens


Utskottsberedning: 2010/11:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Fi13 av Peter Eriksson m.fl. (MP) (doc, 62 kB)

med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition

Motion 2010/11:Fi12 av Peter Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi12 av Peter Eriksson m.fl. MP med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition MP026 Inledning Miljöpartiet de gröna har en vision för Sverige. Vi vill se ett hållbart Sverige där människor känner sig delaktiga och trygga, ett Sverige som är öppet mot omvärlden och


Utskottsberedning: 2010/11:FiU20
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 17 avslag, 1 bifall,

Motion 2010/11:Fi12 av Peter Eriksson m.fl. (MP) (doc, 263 kB)

med anledning av prop. 2010/11:107 Förbättrad utslussning från sluten ungdomsvård

Motion 2010/11:Ju16 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju16 av Maria Ferm m.fl. MP med anledning av prop. 2010/11:107 Förbättrad utslussning från sluten ungdomsvård Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att använda elektroniska hjälpmedel i 18 näst sista stycket lagen 1998:603 om verkställighet


Utskottsberedning: 2010/11:JuU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Ju16 av Maria Ferm m.fl. (MP) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se