Mehmet Kaplan (MP)

Mehmet Kaplan (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Verksamhetschef.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-04-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-07-09 – 2014-09-29
    • Ledig 2007-05-28 – 2007-07-08
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-05-27
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2013-03-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2011-04-15 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-11-02 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ersättare 2010-10-12 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-13 – 2013-04-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-29 – 2014-09-29
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2016-04-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-14. Ledamot justitieutskottet 06-10 och arbetsmarknadsutskottet 10-14. Suppleant EU-nämnden 06-10, utrikesutskottet 08-14, kulturutskottet 10-14 och justitieutskottet 11-14. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-13, riksdagens valberedning 11-14 och riksdagsstyrelsen 13-14. Suppleant riksdagsstyrelsen 10-13 och rådet för ledamotsnära frågor 13-14. Gruppledare Miljöpartiet de gröna 13-14 och vice gruppledare 10-13. Statsråd (bostads-, stadsutvecklings- och it-minister), Näringsdepartementet 141003-160418.
  • Föräldrar

    Ökkäs Kaplan och Ayse Kaplan.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Avesta, slutår 91. KTH 92-96. Ekonomisk historia och statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Clock 91-96. McDonalds 96-01. Nykterhetsrörelsens bildningsverksamhet 02-04. Byrån för lika rättigheter 04-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, näringslivsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Miljöpartiets partistyrelse 03-11. Styrelseledamot, Sveriges Unga Muslimer 96-06 och Sveriges muslimska råd 01-07. Ledamot, IOGT-NTO:s Stockholmsdistrikt 97-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kommunala trådlösa nätverk för allmänt bruk och missbruk

Interpellation 2014/15:760 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2014/15:760 Kommunala trådlösa nätverk för allmänt bruk och missbruk av Erik Ottoson M till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Under den senaste tiden har fler och fler kommuner visat intresse för att med skattepengar sätta upp så kallade wifi-nätverk i sina städer för att tillhandahålla gratis internet till medborgarna.

Inlämnad: 2015-09-01 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:760 av Erik Ottoson (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommunala trådlösa nätverk för allmänt bruk och missbruk

Moms på posttjänster

Interpellation 2014/15:759 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2014/15:759 Moms på posttjänster av Erik Ottoson M till Statsrådet Mehmet Kaplan MP I ett utslag från EU-domstolen har Sverige ålagts att momsbefria delar av Postens Postnords utbud av posttjänster. Detta är något som riskerar att snedvrida konkurrensen på postmarknaden markant och i förlängningen innebära

Inlämnad: 2015-09-01 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:759 av Erik Ottoson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Moms på posttjänster

Sysselsättningseffekten av propositioner

Svar på skriftlig fråga 2014/15:741 besvarad av Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Dnr N2015/5528/PUB Näringsdepartementet Bostads-stadsutvecklings- och it-ministern Till riksdagen Svar på fråga 2014/15:741 av Carl-Oskar Bohlin M Sysselsättningseffekten av propositioner Carl-Oskar Bohlin har frågat mig vilken den beräknade sysselsättningseffekten är av de propositioner där jag står som undertecknare.

Svarsdatum: 2015-08-11 Frågeställare: Carl-Oskar Bohlin (M)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:741 besvarad av Statsrådet Mehmet Kaplan (MP) (docx, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se