Mehmet Kaplan (MP)

Mehmet Kaplan (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Verksamhetschef.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-04-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-07-09 – 2014-09-29
    • Ledig 2007-05-28 – 2007-07-08
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-05-27
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2013-03-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2011-04-15 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-11-02 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ersättare 2010-10-12 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-13 – 2013-04-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-29 – 2014-09-29
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2016-04-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-14. Ledamot justitieutskottet 06-10 och arbetsmarknadsutskottet 10-14. Suppleant EU-nämnden 06-10, utrikesutskottet 08-14, kulturutskottet 10-14 och justitieutskottet 11-14. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-13, riksdagens valberedning 11-14 och riksdagsstyrelsen 13-14. Suppleant riksdagsstyrelsen 10-13 och rådet för ledamotsnära frågor 13-14. Gruppledare Miljöpartiet de gröna 13-14 och vice gruppledare 10-13. Statsråd (bostads-, stadsutvecklings- och it-minister), Näringsdepartementet 141003-160418.
  • Föräldrar

    Ökkäs Kaplan och Ayse Kaplan.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Avesta, slutår 91. KTH 92-96. Ekonomisk historia och statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Clock 91-96. McDonalds 96-01. Nykterhetsrörelsens bildningsverksamhet 02-04. Byrån för lika rättigheter 04-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, näringslivsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Miljöpartiets partistyrelse 03-11. Styrelseledamot, Sveriges Unga Muslimer 96-06 och Sveriges muslimska råd 01-07. Ledamot, IOGT-NTO:s Stockholmsdistrikt 97-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2009/10:105 Barn under 15 år som misstänks för brott

Motion 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:105 Barn under 15 år som misstänks för brott s96006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att ge polisen möjlighet att ta drogtester tvångsvis på barn under 15 år. Motivering Vi rödgröna


Utskottsberedning: 2009/10:JuU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) (doc, 55 kB)

med anledning av prop. 2009/10:182 Advokaters vittnesplikt och andra processrättsliga frågor

Motion 2009/10:Ju7 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju7 av Thomas Bodström m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:182 Advokaters vittnesplikt och andra processrättsliga frågor s96005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att förlänga tidsfristen från det att åtal väcks och den tilltalade är anhållen


Utskottsberedning: 2009/10:JuU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju7 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) (doc, 51 kB)

med anledning av prop. 2009/10:135 En ny fängelse- och häkteslagstiftning

Motion 2009/10:Ju6 av Lena Olsson m.fl. (v, s, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju6 av Lena Olsson m.fl. v, s, mp med anledning av prop. 2009/10:135 En ny fängelse- och häkteslagstiftning Förslag till riksdagsbeslut 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att restriktioner eller inskränkningar


Utskottsberedning: 2009/10:JuU21
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2009/10:Ju6 av Lena Olsson m.fl. (v, s, mp) (doc, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se