Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

lärarutbildningen vid Rudolf Steinerhögskolan

Skriftlig fråga 1997/98:728 av Melin, Ulf (m)

Fråga 1997/98:728 av Ulf Melin m till utbildningsministern om lärarutbildningen vid Rudolf Steinerhögskolan Riksdagen beslutade, 1996/97:UbU1, genom ett tillkännagivande till regeringen, om statligt stöd till den fullständiga lärarutbildningen vid Rudolf Steinerhögskolan. Regeringen skulle återkomma till riksdagen under

Inlämnad: 1998-05-11 Besvarare: utbildningsminister Carl Tham (S)

ersättning för sommarstudier

Skriftlig fråga 1997/98:674 av Melin, Ulf (m)

Fråga 1997/98:674 av Ulf Melin m till statsrådet Ylva Johansson om ersättning för sommarstudier Många kommuner erbjuder de elever som riskerar att få betyget Icke godkänd möjlighet att läsa extra i sommar. Det gäller såväl elever i grundskolan som i gymnasieskolan. Så långt är det bra. Men nu kommer alltfler rapporter

Inlämnad: 1998-04-24 Besvarare: statsrådet Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.