Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tillsynsavgifter

Motion 2000/01:N355 av Ingvar Eriksson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:N355 av Eriksson, Ingvar m Tillsynsavgifter Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om principer för avgiftsuttag vid tillsynsverksamhet. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om


Utskottsberedning: -----2000/01:NU7
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Jakt och viltvård

Motion 2000/01:MJ911 av Ingvar Eriksson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ911 av Eriksson, Ingvar m Jakt och viltvård Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om viltforskningsråd. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om medel ur jaktvårdsfonden. 3. Riksdagen


Utskottsberedning: ---2000/01:MJU9 2001/02:MJU18 2001/02:MJU24
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Östersjön

Motion 2000/01:MJ796 av Ingvar Eriksson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ796 av Eriksson, Ingvar m Östersjön Sammanfattning Sverige och dess invånare är vana att ha god tillgång på rent sötvatten. Stora delar av svenskt näringsliv är dessutom av tradition uppbyggda på denna resurs. Vattenkvaliteten i sjöar, åar och grundvatten samt tillgången på sötvatten


Utskottsberedning: -------2000/01:BoU6 2000/01:MJU10 2000/01:MJU3 2001/02:MJU23 2001/02:MJU3
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.