Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1988/89:125 med förslag Motom tilläggsbudget il till statsbudgeten för budgetåret 1988/89

Motion 1988/89:A8 av Sonja Rembo m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:A8 av Sonja Rembo m.fl. m med anledning av prop. 1988/89:125 med förslag Motom tilläggsbudget il till statsbudgeten för budgetåret 1988/89 Regeringen föreslår i propositionen att anslaget till lokaliseringsbidrag skall ökas


Utskottsberedning: -1988/89:AU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:A8 av Sonja Rembo m.fl. (m) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 1988/89:109 om ny inriktning av arbetsmarknadspolitiska åtgärder för unga

Motion 1988/89:A5 av Sonja Rembo m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:A5 av Sonja Rembo m.fl. m med anledning av prop. 1988/89:109 om ny inriktning av arbetsmarknadspolitiska åtgärder för unga 1 Inledning Några av de mest betydelsefulla besluten för en ung människa rör utbildning och yrkesval.


Utskottsberedning: -------1988/89:AU16
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:A5 av Sonja Rembo m.fl. (m) (pdf, 196 kB)

med anledning av prop. 1988/89:90 om

Motion 1988/89:Ub28 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub28 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. m med anledning av prop. 1988/89:90 om ingenjörsutbildning Inledning Propositionens förslag om ny ingenjörsutbildning ansluter sig i sina huvuddrag väl till de synpunkter som moderata samlingspartiet


Utskottsberedning: ---------1988/89:UbU30
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub28 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.