Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:147 Höjda studiestödsbelopp m.m. som kompensation för vissa skatteeffekter

Motion 1989/90:Sf70 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sf70 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:147 Höjda studiestödsbelopp m.m. som kompensation för vissa skatteeffekter Bakgrund Våren 1988 beslutade riksdagen om nytt studiemedelssystem. Moderata samlingspartiet


Utskottsberedning: -1989/90:SfU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sf70 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m) (pdf, 109 kB)

med anledning av prop. 1989/90:111 Reformerad mervärdeskatt m.m.

Motion 1989/90:Sk102 av Ulf Melin

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk 102 av Ulf Melin med anledning av prop. 1989/90:111 Reformerad mervärdeskatt m.m. Enligt nu gällande regler inom mervärdeskattsystemet är all utbildning undantagen från beskattning. Regeringens förslag innebär att vissa utbildningsformer


Utskottsberedning: --1989/90:SkU31
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk102 av Ulf Melin (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 1989/90:123 Fisket

Motion 1989/90:Jo48 av Anders G Högmark och Ulf Melin (båda m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo48 av Anders G Högmark och Ulf Melin båda m med anledning av prop. 1989/90:123 Fisket Det svenska insjöfisket är en näring med betydande utvecklingsmöjligheter under 1990-talet. Redan i dag får cirka 250 yrkesfiskare sin utkomst


Utskottsberedning: --1989/90:JoU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo48 av Anders G Högmark och Ulf Melin (båda m) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.