Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:172 Godkännande av avtal mellan Sverige och den Europeiska ekonomiska gemenskapen avseende ERASMUS-programmet

Motion 1990/91:Ub189 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub189 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:172 Godkännande av avtal mellan Sverige och den Europeiska ekonomiska gemenskapen avseende ERASMUS-programmet Svenska studenter och lärare på akademisk nivå ges med förslaget till avtal möjlighet att delta i utbytesprogrammet


Utskottsberedning: -1990/91:UbU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m.

Motion 1990/91:Ub183 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub183 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m. 1. Sammanfattning Bakom propositionens rubrik döljer sig förslaget att tidigarelägga skolstarten i Sverige. Moderata Samlingspartiet har länge krävt en tidigare skolstart, dock med helt andra


Utskottsberedning: ----------------1990/91:UbU17
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): , , 16 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:140 Arbetsmiljö och rehabilitering

Motion 1990/91:A40 av Sonja Rembo m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:A40 av Sonja Rembo m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:140 Arbetsmiljö och rehabilitering 1. Sammanfattning Arbetet med att skapa goda arbetsmiljöer är mycket viktigt. Regeringen har försökt ge intrycket av att det finns starka politiska motsättningar kring arbetsmiljöfrågorna. Så


Utskottsberedning: ----1990/91:AU22
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.