Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Avskiljande av studerande från högskoleutbildning

Motion 1991/92:Ub430 av Christer Lindblom (fp) och Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub430 av Christer Lindblom och Ulf Melin fp, m Avskiljande av studerande från högskoleutbildning Den 1 januari 1988 trädde en särskild förordning i kraft med föreskrifter om handläggningsordningen för frågor om avskiljande av studenter vid universitet och högskolor. Sådana frågor prövas


Utskottsberedning: -1991/92:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Möjlighet att avgiftsbelägga vissa kurser i komvux

Motion 1991/92:Ub264 av Ulf Melin och Kent Olsson (m)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub264 av Ulf Melin och Kent Olsson m Möjlighet att avgiftsbelägga vissa kurser i komvux Den kommunala vuxenutbildningen Komvux fyller många skiftande behov i dagens samhälle. På Komvux får människor möjlighet att läsa in grundskolekompetens, komplettera sina betyg, läsa in enstaka grund-


Utskottsberedning: --1991/92:AU11 1991/92:UbU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Förbindelserna med Taiwan

Motion 1991/92:U306 av Birger Hagård m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:U306 av Birger Hagård m.fl. m Förbindelserna med Taiwan Sedan andra världskrigets slut har republiken Kina Taiwan med sina drygt 20 miljoner invånare utvecklats till en betydande industrination. Tillväxten har ökat kraftigt varje år. Taiwan är en av världens främsta exportnationer, före


Utskottsberedning: -1991/92:UU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.