Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m.

Motion 1992/93:T47 av Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1992/93:T47 av Ulf Melin m med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m. Ny finansieringsform för infrastruktursatsningar Det är positivt att man lägger förslag om en långsiktig inriktning när det gäller den svenska infrastrukturen och dess utbyggnad. En sådan


Utskottsberedning: -1992/93:TU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m.

Motion 1992/93:T46 av Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1992/93:T46 av Ulf Melin m med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m. I propositionen redovisar regeringen trafikpolitikens förutsättningar och utgångspunkter samt lämnar förslag om inriktning och finansiering av framtida investeringar i trafikens infrastruktur.


Utskottsberedning: -1992/93:TU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Skogsutbildning och forskning i södra Sverige

Motion 1992/93:Ub648 av Ulf Melin m.fl. (m, c, fp, kds)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub648 av Ulf Melin m.fl. m, fp, c, kds Skogsutbildning och forskning i södra Sverige Det finns inte något område inom utbildningssektorn där det råder en så stor snedfördelning i landet som just på den högre skogliga utbildningen och forskningen. Knappt 10 procent av resurserna satsas


Utskottsberedning: -1992/93:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.