Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förmånsbeskattningen av taxifordon

Motion 1992/93:Sk330 av Ulf Melin och Göte Jonsson (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Sk330 av Ulf Melin och Göte Jonsson m Förmånsbeskattningen av taxifordon Värdet av privat körning av taxifordon beräknades tidigare efter en s.k. proportionalitetsmetod. Detta innebar att värdet av bilförmånen beräknades efter dels faktiskt körda mil, dels driftskostnaderna. Sedan påfördes


Utskottsberedning: -1992/93:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Skärpt straff för människosmuggling

Motion 1992/93:Sf612 av Göte Jonsson och Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Sf612 av Göte Jonsson och Ulf Melin m Skärpta straff för människosmuggling Den typ av människosmuggling som tar sig uttryck i att flyktingar luras att betala höga priser för att på ett omänskligt och förnedrande sätt transporteras till ett tilltänkt asylland måste stoppas. De fall som


Utskottsberedning: -1992/93:SfU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Kosmetikamärkning om djurtest

Motion 1992/93:L707 av Ulf Melin och Göte Jonsson (m)

Motion till riksdagen 1992/93:L707 av Ulf Melin och Göte Jonsson m Kosmetikamärkning om djurtest Sveriges riksdag har vid två tillfällen, 1985 och 1988, beslutat om att kosmetiska produkter skall förses med märkning som visar om de testats på djur. Vid första tillfället fick Socialstyrelsen i uppdrag att utreda hur


Utskottsberedning: --1992/93:LU32
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 2 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.