Mia Sydow Mölleby (V)

Mia Sydow Mölleby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Sjuksköterska.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866011
E-post mia.sydow.molleby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2016-02-03 – 2020-01-28 16:00:00
    • Vice gruppledare 2012-02-14 – 2016-02-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-05-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Suppleant 2017-06-26 – 2017-08-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-03-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-02-05
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-. Suppleant socialutskottet 10-14, justitieutskottet 14-16 och EU-nämnden 17 och 19-. Ledamot krigsdelegationen 14-. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14-18 och riksdagens råd för Riksrevisionen 19-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 12-16. Gruppledare Vänsterpartiet 16-.
  • Utbildning

    Sjuksköterskeexamen, Röda Korsets Högskola, Stockholm 83. Specialistutbildning, psykiatri, Örebro 91.
  • Anställningar

    Kontorist, rörfirma 77-78. Sjukvårdsbiträde, Stockholms läns landsting 79-80. Sjuksköterska, Stockholms läns landsting 84-85. Sjuksköterska, Region Örebro län 85-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 98-18. Ledamot, kommunstyrelsen 98-10 och socialnämnden 95-02. Landstingsfullmäktig, Örebro län 06-10. 1:e vice ordförande, landstingsstyrelsen 06-10.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:18 En tydligare koppling mellan villkorlig frigivning och deltagande i återfallsförebyggande åtgärder

Motion 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:18 En tydligare koppling mellan villkorlig frigivning och deltagande i återfallsförebyggande åtgärder 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:18. 2  Inledning För Vänsterpartiet är det grundläggande


Utskottsberedning: 2020/21:JuU8

Motion 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 79 kB) Motion 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2020/21:3191 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3191 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabellen i motionen. Anslagsfördelning Anslagsförslag 2021 för utgiftsområde 01 Rikets styrelse Tusental


Utskottsberedning: 2020/21:KU1

Motion 2020/21:3191 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3191 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

med anledning av prop. 2020/21:6 Ändrade bestämmelser om fotografier och fingeravtryck i SIS II-regelverket

Motion 2020/21:452 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:452 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:6 Ändrade bestämmelser om fotografier och fingeravtryck i SIS II-regelverket 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:6. 2  Inledning Vänsterpartiet vill att Sverige och Europa ska ha en mänsklig,


Utskottsberedning: 2020/21:JuU7

Motion 2020/21:452 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:452 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se