Mia Sydow Mölleby (V)

Mia Sydow Mölleby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Sjuksköterska.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866011
E-post mia.sydow.molleby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2016-02-03 –
    • Vice gruppledare 2012-02-14 – 2016-02-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-05-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Suppleant 2017-06-26 – 2017-08-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-03-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-. Suppleant socialutskottet 10-14 och justitieutskottet 14-16. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14- och krigsdelegationen 14-. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 12-16. Gruppledare Vänsterpartiet 16-.
  • Utbildning

    Sjuksköterskeexamen, Röda Korsets Högskola, Stockholm 83. Specialistutbildning, psykiatri, Örebro 91.
  • Anställningar

    Kontorist, rörfirma 77-78. Sjukvårdsbiträde, Stockholms läns landsting 79-80. Sjuksköterska, Stockholms läns landsting 84-85. Sjuksköterska, Region Örebro län 85-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 98-10 och socialnämnden 95-02. Landstingsfullmäktig, Örebro län 06-10. 1:e vice ordförande, landstingsstyrelsen 06-10.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen

Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen. Motivering


Utskottsberedning: 2016/17:JuU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

Fängslandet av oppositionella i Turkiet

Skriftlig fråga 2016/17:1298 av Mia Sydow Mölleby (V)

Fråga 2016/17:1298 Fängslandet av oppositionella i Turkiet av Mia Sydow Mölleby V till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan det misslyckade kuppförsöket sommaren 2016 har inskränkningarna av demokratiska fri- och rättigheter ökat i Erdoğans Turkiet genom massarresteringar och begränsningar av yttrandefriheten. Genom

Inlämnad: 2017-04-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1298 av Mia Sydow Mölleby (V) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2016/17:165 Kroppsbesiktning i syfte att utreda ålder i brottmålsprocessen

Motion 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2016/17:165 Kroppsbesiktning i syfte att utreda ålder i brottmålsprocessen Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:165 Kroppsbesiktning i syfte att utreda ålder i brottmålsprocessen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2016/17:JuU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se