Michael Anefur (KD)

Michael Anefur (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 294
Titel VD renhållning
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.anefur[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2009-07-14 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SoU18 28 maj 2019 Reglering av alkoglass m.fl. produkter
Debatt om förslag 2018/19:SoU10 2 maj 2019 Alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksfrågor
Debatt om förslag 2018/19:SoU9 24 april 2019 Socialtjänst- och barnfrågor

En huvudman för personer med samsjuklighet, beroendesjukdom och psykisk ohälsa

Interpellation 2019/20:88 av Michael Anefur (KD)

Interpellation 2019/20:88 En huvudman för personer med samsjuklighet, beroendesjukdom och psykisk ohälsa av Michael Anefur KD till Socialminister Lena Hallengren S Det är inte okänt för någon inom socialtjänsten och sjukvården, eller för de sjuka och deras anhöriga, att personer som lider av beroendesjukdom och samtidig

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-12-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:88 av Michael Anefur (KD) (pdf, 106 kB)

Utgiftsområdesmotion 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. KD Utgiftsområdesmotion 16 Utbildning och universitetsforskning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Inledning och idépolitisk utgångspunkt 2 Kvalitetssäkra skolans metoder 2.1 Inför evidensbaserade antimobbningsprogram 2.2 Vidga


Utskottsberedning: FiU SfU SoU 2019/20:AU10 2019/20:KrU7 2019/20:KU1 2019/20:UbU1

Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 277 kB) Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 407 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. KD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att slopa fribeloppet och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:UbU2

Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se