Mikael Damberg (S)

Mikael Damberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 7
Titel Förvaltningsekonom.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.damberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2014-10-03 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2004-10-05 – 2014-10-02
    • Ledig 2004-08-30 – 2004-10-04
    • Ordinarie 2004-08-16 – 2004-08-29
    • Ledig 2004-04-05 – 2004-08-15
    • Ordinarie 2003-03-01 – 2004-04-04
    • Ledig 2003-01-21 – 2003-02-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-01-20
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2012-02-23 – 2014-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2022-10-20 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-19 – 2022-10-20
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ordförande 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Vice ordförande 2012-03-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-02-24 – 2012-09-18
    • Näringsdepartementet

    • Närings- och innovationsminister 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-11-30
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2021-11-30 – 2022-10-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot utbildningsutskottet 02-10 och vice ordförande utbildningsutskottet 10-12. Suppleant försvarsutskottet 02-06 och finansutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-14, riksdagens valberedning 12, vice ordförande 12-14 och ordförande 14. Ledamot Utrikesnämnden 12-14 och riksdagsstyrelsen 12-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-14. Gruppledare 12-14. Statsråd (närings- och innovationsminister), Näringsdepartementet 141003-190120 och statsråd (inrikesminister), Justitiedepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Partikassören och generalkonsuln Nils Gösta Damberg och sekreteraren Riitta Liisa Valtonen.
  • Utbildning

    Förvaltningslinjen, Stockholms universitet, slutår 00.
  • Anställningar

    Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 95-97 och Statsrådsberedningen 97-99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, regeringens delegation för jämställdhet i förskolan 03-06. Styrelseledamot, Södertörns högskolas styrelse 04-07. Ledamot, Mistra (miljöstrategisk forskningsstiftelse) 04-07.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna 94-02. 2:e vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden 99.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, SSU 99-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse och verkställande utskott 99-03, 09-. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 05-. Ordförande, Stockholms läns Socialdemokratiska partidistrikt 04-. Styrelseledamot, Bommersvik AB 99-03. Ordförande, Fadime Sahindals insamlingsstiftelse 01-.
  • Bostadsort

    Solna

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:15 Förstärkt skattereduktion för installation av solceller

Motion 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2022/23:15 Förstärkt skattereduktion för installation av solceller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår prop. 2022/23:15 Förstärkt skattereduktion för installation av solceller. Motivering Sverige behöver en generalplan för

Inlämnad: 2022-11-24 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. (S) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2022/23:2178 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2178 av Mikael Damberg m.fl. S Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering I en osäker tid krävs ett ansvarstagande

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1

Motion 2022/23:2178 av Mikael Damberg m.fl. (S) (docx, 85 kB) Motion 2022/23:2178 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 95 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2022/23:2177 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2177 av Mikael Damberg m.fl. S Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Vi socialdemokrater kommer alltid att stå

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1

Motion 2022/23:2177 av Mikael Damberg m.fl. (S) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2177 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.