Mikael Damsgaard (M)

Mikael Damsgaard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 74
Titel HR-konsult/fil.mag
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.damsgaard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-07-02 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2021-02-11 –
    • Ledamot 2019-10-25 – 2021-02-11

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant justitieutskottet 19-, civilutskottet 19- och EU-nämnden 19-. Ledamot delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Föräldrar

    Akademiingenjören Hans-Jörgen Damsgaard och leg. sjuksköterskan Britta Damsgaard, f. Granberg.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Rudbeckianska gymnasiet, Västerås, slutår 95. Värnplikt som kompanibefäl, A8, Boden, 96-97. Universitetsstudier, Mälardalens högskola, Stockholms universitet och Örebro universitet 98-04. Fil.mag., företagsekonomi, Stockholms universitet 11.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Västerås kommun 98-00. Personalhandläggare, Försvarsmakten, 04-06. Personalsekreterare, Mora kommun, 06. Kommunalråd, Västerås 06-14. HR-konsult, Stockholms kommun, 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14. Ledamot, utbildningsnämnden 98-02 och vice ordförande 02-06. Ordförande, grundskolenämnden 06-10. Ordförande, kultur-, idrotts- och fritidsnämnden 06-10 och vice ordförande 10-14. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 10-14. Vice ordförande, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 18-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet i Västmanland 97-99. Ledamot, förbundsstyrelsen Moderaterna i Västmanland

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:JuU29 10 juni 2021 Terrorism
Frågestund 27 maj 2021 Frågestund
Interpellationsdebatt 2020/21:610 av Arin Karapet (M) 20 april 2021 Svensk lag och Encrochat

Dokument:

Åtgärder mot cykelstölder

Interpellation 2020/21:760 av Mikael Damsgaard (M)

Interpellation 2020/21:760 Åtgärder mot cykelstölder av Mikael Damsgaard M till Statsrådet Mikael Damberg S Det finns stora vinster, inte minst miljö- och hälsomässigt, med att fler väljer att ta cykeln till skolan, arbetet eller fritidsaktiviteter. Dessvärre är vi många som någon gång har fått vår cykel stulen, och förra

Inlämnad: 2021-05-24 Svarsdatum: 2021-06-28 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:760 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2020/21:192 Tullverket ges en utökad möjlighet att ingripa mot brott

Motion 2020/21:4081 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4081 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:192 Tullverket ges en utökad möjlighet att ingripa mot brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt ska återkomma till riksdagen med förslag om en ny och


Utskottsberedning: 2020/21:JuU37

Motion 2020/21:4081 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4081 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Åtgärder för att minska antalet cykelstölder

Skriftlig fråga 2020/21:2760 av Mikael Damsgaard (M)

Fråga 2020/21:2760 Åtgärder för att minska antalet cykelstölder av Mikael Damsgaard M till Statsrådet Mikael Damberg S Det finns stora vinster, inte minst miljö- och hälsomässigt, med att fler väljer att ta cykeln till skolan, arbetet eller fritidsaktiviteter. Dessvärre är vi många som någon gång har fått vår cykel stulen,

Inlämnad: 2021-05-05 Svarsdatum: 2021-05-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2760 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se