Mikael Johansson (MP)

Mikael Johansson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Politisk sekreterare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-09-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-15
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-08-22 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-21
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den svenska tv-marknaden

Skriftlig fråga 2007/08:1133 av Johansson, Mikael (mp)

den 23 april Fråga 2007/08:1133 Den svenska tv-marknaden av Mikael Johansson mp till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Hushållen har en svag ställning på den svenska tv-marknaden. Särskilt gäller detta kabel-tv-marknaden där hushållen i praktiken saknar allt inflytande över vilka tv-kanaler som de ska få

Inlämnad: 2008-04-23 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Den svenska tv-marknaden

Skriftlig fråga 2005/06:1639 av Johansson, Mikael (mp)

den 17 maj Fråga 2005/06:1639 av Mikael Johansson mp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Den svenska tv-marknaden Hushållen har en svag ställning på den svenska tv-marknaden. Särskilt gäller detta kabel-tv-marknaden där hushållen i praktiken saknar allt inflytande över vilka tv-kanaler som de ska

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

koldioxidutsläpp och statlig upphandling

Skriftlig fråga 2001/02:82 av Johansson, Mikael (mp)

den 18 oktober Fråga 2001/02:82 av Mikael Johansson mp till miljöminister Kjell Larsson om koldioxidutsläpp och statlig upphandling Det har under lång tid stått klart att vi inte kommer att uppnå koldioxidmålet om oförändrade utsläpp. Det har lika länge stått klart att styrmedlen varit otillräckliga för att uppnå detta

Inlämnad: 2001-10-18 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se