Mikael Johansson (MP)

Mikael Johansson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Politisk sekreterare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-09-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-15
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-08-22 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-21
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel

Interpellation 2005/06:423 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:423 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg s Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel I november 2005 polisanmäldes föräldrar till depressivt devitaliserade apatiska barn för misshandel, vanvård och förgiftning. Det rörde sig om 13 fall som polisanmäldes.

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel

Folklig mobilisering mot nazismen

Interpellation 2005/06:10 av Fridolin, Gustav (mp)

den 16 september Interpellation 2005/06:10 av Gustav Fridolin mp till statsrådet Jens Orback s Folklig mobilisering mot nazismen Det tragiska är inte de onda människornas gärningar utan de goda människornas tystnadlär Martin Luther King ha uttryckt. När man ser tillbaka på hur nazistiska och högerextrema rörelser

Inlämnad: 2005-09-19 Besvarare: Jens Orback (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Folklig mobilisering mot nazismen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se