Mikael Johansson (MP)

Mikael Johansson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Politisk sekreterare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-09-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-15
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-08-22 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-21
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:423 av Ekström, Anne-Marie (fp) 8 juni 2006 Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel
Interpellationsdebatt 2005/06:10 av Fridolin, Gustav (mp) 30 september 2005 Folklig mobilisering mot nazismen

Dokument:

med anledning av prop. 2009/10:215 Mark- och miljödomstolar

Motion 2009/10:Ju15 av Mehmet Kaplan m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju15 av Mehmet Kaplan m.fl. mp med anledning av prop. 2009/10:215 Mark- och miljödomstolar mp036 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ny 13 kap. 18 plan- och bygglagen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2009/10:JuU27
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2009/10:Ju15 av Mehmet Kaplan m.fl. (mp) (doc, 62 kB) Motion 2009/10:Ju15 av Mehmet Kaplan m.fl. (mp) (pdf, 187 kB)

med anledning av prop. 2009/10:199 Nya villkor för stödet till dagspressen

Motion 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:199 Nya villkor för stödet till dagspressen s87006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om befintliga övergångsbestämmelser i presstödsförordningen 1990:524 avsnitt 9 i propositionenRiksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:KU42
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (doc, 63 kB) Motion 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (pdf, 192 kB)

med anledning av prop. 2009/10:115 En ny radio- och tv-lag

Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:115 En ny radio- och tv-lag s25006 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanslagning av Radio- och tv-verket samt Granskningsnämnden 2 Post- och telestyrelsens roll för radio och tv 3 Kommersiell radio 3


Utskottsberedning: 2009/10:KU25
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (doc, 76 kB) Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (pdf, 211 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se