Mikael Johansson (MP)

Mikael Johansson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Politisk sekreterare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-09-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-15
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-08-22 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-21
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:423 av Ekström, Anne-Marie (fp) 8 juni 2006 Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel
Interpellationsdebatt 2005/06:10 av Fridolin, Gustav (mp) 30 september 2005 Folklig mobilisering mot nazismen

Dokument:

med anledning av framst. 2004/05:RS1 Ändringar i riksdagsförvaltningens instruktion

Motion 2004/05:K11 av Gustav Fridolin m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2004/05:K11 av Gustav Fridolin m.fl. mp med anledning av framst. 2004/05:RS1 Ändringar i riksdagsförvaltningens instruktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar i enlighet med motionen att avskaffa extra arvoden för riksdagsledamöters olika uppdrag inom riksdagen. Varken mer eller högre


Utskottsberedning: 2004/05:KU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Orkanen Gudrun (väckt enligt 3 kap. 13 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2004/05:MJ9 av Peter Eriksson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2004/05:MJ9 av Peter Eriksson m.fl. mp Orkanen Gudrun väckt enligt 3 kap. 13 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av en modern krisberedskap. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2004/05:BoU8 2004/05:FiU21 2004/05:FöU8 2004/05:MJU9 2004/05:NU14 2004/05:SkU19 2004/05:TU17 2005/06:FöU9 2005/06:SkU17
Riksdagsbeslut (25 yrkanden): 24 avslag, 1 bifall,

med anledning av prop. 2004/05:23 Nationaldagen den 6 juni som allmän helgdag

Motion 2004/05:K4 av Gustav Fridolin och Mikael Johansson (mp)

Motion till riksdagen 2004/05:K4 av Gustav Fridolin och Mikael Johansson mp med anledning av prop. 2004/05:23 Nationaldagen den 6 juni som allmän helgdag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition om att göra nationaldagen den 6 juni till allmän helgdag och samtidigt avskaffa annandag pingst


Utskottsberedning: 2004/05:KU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se