Mikael Johansson (MP)

Mikael Johansson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Politisk sekreterare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-09-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-15
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-08-22 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-21
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om ändring i lagen om Sjätte AP-fonden avsnitt 3.7 och 7.2.2 i propositionen Riksdagen avslår förslaget att bemyndiga


Utskottsberedning: 2006/07:FiU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 98 kB) Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (pdf, 275 kB)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens yrkande 12 gällande avsnitt 6.6.9 i vårpropositionenRiksdagen beslutar införa ett nytt utgiftsområde kallat Lika rättigheter.


Utskottsberedning: 2006/07:KU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 48 kB) Motion 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (pdf, 178 kB)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi8 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi8 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 5 Inledning 5 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken 8 Det ekonomiska läget 8 Regeringens ekonomiska politik 8


Utskottsberedning: 2006/07:FiU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2006/07:Fi8 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 697 kB) Motion 2006/07:Fi8 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (pdf, 1034 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se