Mikael Johansson (MP)

Mikael Johansson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Politisk sekreterare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-09-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-15
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-08-22 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-21
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition

Motion 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition mp053 1 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 2 Grön omställning är en väg ut ur krisen 4 3 Dystra konjunkturutsikter men med några ljus i tunneln 5 3.1 Omvärlden 5 3.2 Sverige 6


Utskottsberedning: 2008/09:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. (mp) (doc, 435 kB) Motion 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. (mp) (pdf, 845 kB)

med anledning av prop. 2008/09:99 2009 års proposition om vårtilläggsbudget

Motion 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:99 2009 års proposition om vårtilläggsbudget mp054 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag enligt uppställning: Enhet tusental kronor Utgiftsområde


Utskottsberedning: 2008/09:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. (mp) (doc, 67 kB) Motion 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. (mp) (pdf, 199 kB)

med anledning av prop. 2008/09:163 En sammanhållen klimat- och energipolitik – Energi

Motion 2008/09:N16 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:N16 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:163 En sammanhållen klimat- och energipolitik Energi mp044 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 3 Inledning 4 4 Tiden är nu 4 5 Grön offensiv 5 6 Regeringens gråa defensiv 6


Utskottsberedning: 2008/09:NU25
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2008/09:N16 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 215 kB) Motion 2008/09:N16 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (pdf, 497 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se