Mikael Larsson (C)

Mikael Larsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 101
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:TU14 5 juni 2019 Sjöfartsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU13 16 maj 2019 Kollektivtrafik
Debatt om förslag 2018/19:TU7 28 mars 2019 Trafiksäkerhet
Debatt om förslag 2018/19:TU4 27 februari 2019 It- och postfrågor

Konkurrensfrågor och 5G-utbyggnaden

Skriftlig fråga 2018/19:834 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:834 Konkurrensfrågor och 5G-utbyggnaden av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S Den svenska telekommarknaden har en mycket stor betydelse för svensk ekonomi och tillväxt. Nya och innovativa tjänster och produkter har under 2000-talet skapats genom en fungerande konkurrens. 5G kommer att driva

Inlämnad: 2019-06-28 Svarsdatum: 2019-07-15 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:834 av Mikael Larsson (C) (pdf, 93 kB)

5G och landsbygden

Skriftlig fråga 2018/19:796 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:796 5G och landsbygden av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S Nästa generation av mobila nät, 5G, är något som ska börja rullas ut i Sverige. 5G kommer att kunna stärka bland annat industrin genom ökad mobilitet men också vara en förutsättning för fortsatt utveckling och ett stärkt mobilnät

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:796 av Mikael Larsson (C) (pdf, 86 kB)

Mindre ändringar av ledningars sträckning

Skriftlig fråga 2018/19:748 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:748 Mindre ändringar av ledningars sträckning av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S Svenska kraftnät håller på att planera för nya högspänningsledningar i bland annat södra och västra Sverige. Dessa projekt är kopplade till att öka överföringskapaciteten på elnätet. Flera aspekter till denna

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:748 av Mikael Larsson (C) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se