Mikael Larsson (C)

Mikael Larsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 101
Titel Ombudsman.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 19 september 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:TU14 5 juni 2019 Sjöfartsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU13 16 maj 2019 Kollektivtrafik
Debatt om förslag 2018/19:TU7 28 mars 2019 Trafiksäkerhet

Lokal infrastrukturplanering

Skriftlig fråga 2019/20:204 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2019/20:204 Lokal infrastrukturplanering av Mikael Larsson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Infrastruktur och trafik är något som berör människor på många håll. Stora infrastrukturprojekt är ofta något som tar lång tid och kräver mycket planering. Det är Trafikverket som ansvarar för planeringen, och

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:204 av Mikael Larsson (C) (pdf, 85 kB)

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: JuU UbU

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 137 kB)

Utrikes, omvärld och utveckling

Motion 2019/20:3261 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3261 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utrikes, omvärld och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla och fördjupa Sveriges försvars- och säkerhetspolitiska samarbeten och om att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager


Utskottsberedning: KU UU 2019/20:UU2 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3261 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 86 kB) Motion 2019/20:3261 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 126 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se