Mikael Oscarsson (KD)

Mikael Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 8
Titel Projektledare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-04-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-04
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-05-09 – 2018-10-10
    • Suppleant 2010-10-13 – 2012-05-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2014-11-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot näringsutskottet 06-10, försvarsutskottet 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14, 15 och 16. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 98-04, näringsutskottet 98-02, 04-06 och 10-, trafikutskottet 02-04, finansutskottet 06-10 och 14-16, utrikesutskottet 10-14 och 16-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 13 och 14 och EU-nämnden 16-. Ledamot ledamotsrådet 12-. Suppleant riksdagens valberedning 10-14, ledamotsrådet 10-12 och Europarådets svenska delegation 10-14.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Carl-Gustaf Oscarsson och vårdbiträdet Iris Oscarsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, el-teleteknisk linje, slutår 85. High school-examen, USA 86. Gymnasieekonom 87.
  • Anställningar

    Ombudsman, Kristdemokratiska samhällspartiet, Linköping 88. Säljare, Uppsala 90-95. Projektledare, Uppsala 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Polismyndigheten i Uppsala län 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolutskottet 96-98 och kommundelsnämnden 91-94, Uppsala kommun. Stiftsfullmäktig, Uppsala stift 91-01. Uppsala stift 99-01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, KDU i Ödeshög 83-85. Styrelseledamot, Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna i Uppsala 90-05, ordförande 94-95. Distriktsordförande, KDU i Östergötlands län 86-89. Distriktsordförande, Kristdemokraterna i Uppsala län 00-. Ledamot, KDU:s förbundsstyrelse 96-99. Ordförande, Föreningen Ja till livet 91-98. Ordförande, Almunge IK 05-11.
  • Bostadsort

    Almunge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:3 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet

Motion 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:3 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett gemensamt brottsbekämpande uppdrag till myndigheterna


Utskottsberedning: 2019/20:JuU12

Motion 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3405 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3400 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3400 av Lars Adaktusson m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utrikespolitisk inriktning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2019/20:UU6

Motion 2019/20:3400 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3400 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 101 kB)

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3399 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3399 av Lars Adaktusson m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nationellt kunskapscentrum om Kina och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3399 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3399 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se