Mikael Strandman (SD)

Mikael Strandman (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 246
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.strandman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-02-06 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-06
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KU27 17 juni 2019 Fri- och rättigheter, m.m.
Debatt om förslag 2018/19:KU20 17 juni 2019 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2018/19:KU35 24 april 2019 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal statlig service
Interpellationsdebatt 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD) 12 mars 2019 Ändringar i vapenlagstiftningen

Prioritering av brottsoffer

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:31 Prioritering av brottsoffer av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges Radio SR uppmärksammade i mars 2017 hur Justitiekanslern betalar ut stora skadestånd till personer som sedan tidigare har skulder till brottsoffer utan att de betalar av skulderna.

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 112 kB)

Fördröjt införande av kontantförbud för handel med metallskrot

Skriftlig fråga 2019/20:104 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2019/20:104 Fördröjt införande av kontantförbud för handel med metallskrot av Mikael Strandman SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Skrotstölderna medför stora samhällskostnader. En stöld av vital infrastruktur kan medföra enorma följdkostnader för ett stöldgods som bara är värt några tusenlappar i metallvärde.

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:104 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 101 kB)

Utbildningspraktik och bättre matchning inför framtida yrkesval

Motion 2019/20:3182 av Markus Wiechel och Mikael Strandman (båda SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3182 av Markus Wiechel och Mikael Strandman båda SD Utbildningspraktik och bättre matchning inför framtida yrkesval Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utbildningspraktik för högstadieelever och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3182 av Markus Wiechel och Mikael Strandman (båda SD) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3182 av Markus Wiechel och Mikael Strandman (båda SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se