Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kritiken från FN:s rapportör för bostadsfrågor

Skriftlig fråga 2019/20:243 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2019/20:243 Kritiken från FN:s rapportör för bostadsfrågor av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP I mars 2019 fick regeringen ett brev från FN:s särskilda rapportör för bostadsfrågor, Leilani Farha. I brevet riktar Farha skarp kritik mot regeringens bostadspolitik. Farha uttrycker en särskild

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:243 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 101 kB)

med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag. Motivering I regeringens egen promemoria Lägre kapitalkrav för privata


Utskottsberedning: 2019/20:CU5

Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Motion 2019/20:2691 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:2691 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik enligt


Utskottsberedning: 2019/20:CU1

Motion 2019/20:2691 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2691 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se