Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:CU9 19 februari 2020 Hyresrätt m.m.
Frågestund 13 februari 2020 Frågestund
Frågestund 26 september 2019 Frågestund

med anledning av prop. 2019/20:68 Förstärkt nedsättning av arbetsgivaravgifter för personer som arbetar med forskning eller utveckling

Motion 2019/20:3485 av Ida Gabrielsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3485 av Ida Gabrielsson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:68 Förstärkt nedsättning av arbetsgivaravgifter för personer som arbetar med forskning eller utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:68 Förstärkt nedsättning av arbetsgivaravgifter för personer


Utskottsberedning: 2019/20:SfU15

Motion 2019/20:3485 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3485 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Regeringens åtgärder för att öka bostadsbyggandet

Skriftlig fråga 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2019/20:461 Regeringens åtgärder för att öka bostadsbyggandet av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP Trots att det råder bostadsbrist i en majoritet av landets kommuner fortsätter bostadsbyggandet att sjunka. Enligt SCB:s preliminära uppgifter påbörjades byggandet av 35 200 lägenheter under de

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 90 kB)

Lagförslag om skydd mot renovräkningar

Skriftlig fråga 2019/20:398 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2019/20:398 Lagförslag om skydd mot renovräkningar av Momodou Malcolm Jallow V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En stor del av Sveriges bostadsbestånd är i dag mer än 50 år gammalt. Upprustningsbehovet är omfattande, i synnerhet för de fastigheter som byggdes under det så kallade miljonprogrammet.

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:398 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 107 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se