Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Motion 2019/20:2691 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:2691 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik enligt


Utskottsberedning: CU

Motion 2019/20:2691 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2691 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

Hyresrätt och allmännytta

Motion 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V Hyresrätt och allmännytta 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör finnas minst ett allmännyttigt bostadsbolag i varje kommun och att regeringen bör återkomma med förslag kring hur detta ska


Utskottsberedning: CU SkU

Motion 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 82 kB) Motion 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 117 kB)

Hyressättning

Motion 2019/20:2148 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:2148 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V Hyressättning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att påtaglighetsrekvisitet bör tas bort och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hyreslagen


Utskottsberedning: CU

Motion 2019/20:2148 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:2148 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se