Monica Haider (S)

Monica Haider (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 182
Titel Metallarbetare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post monica.haider[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2017-10-13 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 – 2015-11-12

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant kulturutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren/metallarbetaren Allan Bengtsson och verksamhetsledaren Kerstin Bengtsson, f. Dahl.
  • Utbildning

    Nioårig grundskola. Gymnasieingenjör maskin, Hässleholms tekniska 88-90. Statskunskap, Lunds universitet 97-01.
  • Anställningar

    Sömmerska, Petris AB, Vislanda 79-86. Au pair, Chicago 83-84. Metallarbetare, Proton Cartec/EVAB, Eneryda 86-90. Instruktör, Samhall Dacke AB 90-97.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsråd, Länsstyrelsen Kronoberg 16-19. Insynsråd, Jordbruksverket 16-. Parlamentariska landsbygdskommittén 15-17. Viltförvaltningsdelegationen Kronoberg.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kronoberg.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partidistriktsordförande, Kronoberg 09-. Ersättare, partistyrelsen Socialdemokraterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Se över förbehållsbeloppen inom äldreomsorgen

Motion 2019/20:1435 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:1435 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider båda S Se över förbehållsbeloppen inom äldreomsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över systemet med förbehållsbelopp så att det ökar i förhållande till bruttointäktsökningar för den


Utskottsberedning: 2019/20:SoU4

Motion 2019/20:1435 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:1435 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S) (pdf, 74 kB)

Underlätta för föräldrar att delta i öppenvårdsinsatser

Motion 2019/20:1372 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:1372 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider båda S Underlätta för föräldrar att delta i öppenvårdsinsatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten för föräldrar att delta tillsammans med sina barn i öppenvård av socialtjänsten


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:1372 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:1372 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S) (pdf, 72 kB)

Fasa ut ränteavdragen

Motion 2019/20:1441 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:1441 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S Fasa ut ränteavdragen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att fasa ut ränteavdragen och tillkännager detta för regeringen. Motivering I dagsläget kostar ränteavdraget


Utskottsberedning: SkU

Motion 2019/20:1441 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:1441 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se