Monica Widnemark (S)

Monica Widnemark (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel kontorist
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-11-13 – 1994-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Suppleant 1992-10-23 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Uppfinnarutbildningar

Motion 1997/98:Ub275 av Lars Hedfors och Monica Widnemark (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub275 av Lars Hedfors och Monica Widnemark s Uppfinnarutbildningar Det har under lång tid funnits en allmän uppslutning i Sverige kring vikten av att ha ett gott företagsklimat och goda förutsättningar för uppfinnare att utveckla nya produkter. Det finns många människor som skulle vilja


Utskottsberedning: -1997/98:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Momsbefriad byggnation för ideella föreningar

Motion 1997/98:Sk643 av Monica Widnemark (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Sk643 av Monica Widnemark s Momsbefriad byggnation för ideella föreningar En av faktorerna bakom det svenska idrottsundret är tillgången till många och bra anläggningar och lokaler. Sverige framhålls ofta som världens anläggningstätaste land när det gäller idrottslokaler och fritidsanläggningar.


Utskottsberedning: -1997/98:SkU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Fastigehtsskatt för utländska medborgare

Motion 1997/98:Sk640 av Monica Widnemark (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Sk640 av Monica Widnemark s Fastigehtsskatt för utländska medborgare Alla svenska medborgare betalar fastighetsskatt. Men den stadigt växande gruppen utländska medborgare som köper en fastighet i Sverige är i praktiken undantagna från den skyldigheten. Av rättviseskäl är det stötande att


Utskottsberedning: -1997/98:SkU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se