Björn Rosengren (S)

Björn Rosengren (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel f.d. näringsminister
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-21

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-10-15 – 2002-10-21
    • Ledig 2002-09-30 – 2002-10-14

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.