Nermina Mizimovic (S)

Nermina Mizimovic (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-05-07

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-11-07 – 2020-02-14
    • Ersättare 2019-01-22 – 2019-05-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2019-11-07 – 2020-02-14
    • Extra suppleant 2019-01-22 – 2019-05-07
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2019-11-07 – 2020-02-14
    • Extra suppleant 2019-01-22 – 2019-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Motverkan av lärartapp

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2018/19:485 Motverkan av lärartapp av Nermina Mizimovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Fler och fler lärare lämnar sina skolor för att höja lönen i en annan kommun eller byta till en friskola för att ha möjlighet att omförhandla sin lön. Det skapar en rörig situation för skolledningar och lärare. Men

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se