Niels Paarup-Petersen (C)

Niels Paarup-Petersen (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 221
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niels.paarup-petersen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Information från regeringen 4 juni 2019 Återrapportering från Europeiska rådets möte
Interpellationsdebatt 2018/19:162 av Niels Paarup-Petersen (C) 26 april 2019 Copyrightdirektivet
Debatt om förslag 2018/19:UbU8 25 april 2019 Grundläggande om utbildningen
Frågestund 11 april 2019 Frågestund

Utbildning

Motion 2019/20:3254 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3254 av Fredrik Christensson m.fl. C Utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: JuU UbU

Motion 2019/20:3254 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 94 kB) Motion 2019/20:3254 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 155 kB)

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: JuU UbU

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 137 kB)

Digitalisering

Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. C Digitalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de gröna näringarnas kontakter med myndigheter bör underlättas genom En dörr in och genom ökad digitalisering av tillståndsprocesser och tillkännager


Utskottsberedning: FöU KU MJU NU SkU TU 2019/20:FiU22 2019/20:FiU25

Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se