Niklas Karlsson (S)

Niklas Karlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 292
Titel Ombudsman.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865136
E-post niklas.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Vice ordförande 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-11-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2018-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 – 2019-02-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-16. Ledamot Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Vvs-montören Anders Karlsson och måltidsbiträdet Inga-Lill Karlsson, f. Sandberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Landskrona, slutår 93. Sergeant, Kungl. Wendes Artilleriregemente, A3, Lunds universitet 93-94 .
  • Anställningar

    Landskrona kommun, Socialdemokraterna i Landskrona.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Landskrona 94-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-98. Ordförande 02-06 och vice ordförande, kommunstyrelsen 06-12. Kommunalråd 02-12. Ordförande, barn-och utbildningsnämnden 99-02. Kommuninvests ekonomiska förening 07-. Vice ordförande, servicenämnden, Region Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Lunds socialdemokratiska studentklubb 97. Styrelsen, Socialdemokraterna, Landskrona. Partistyrelsen, Socialdemokraterna 05-. Ordförande, Socialdemokraterna i Skåne 13-.
  • Litteratur

    De radikala idéernas Lund (97, red. Magnus Wennerhag).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Handeln med personuppgifter inom e-hälsosektorn

Skriftlig fråga 2019/20:580 av Niklas Karlsson (S)

Fråga 2019/20:580 Handeln med personuppgifter inom e-hälsosektorn av Niklas Karlsson S till Socialminister Lena Hallengren S Välfärden står inför stora utmaningar när allt fler blir äldre samtidigt som andelen personer i yrkesverksam ålder minskar. Många sätter sina förhoppningar till digitaliseringen, och det är självklart

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:580 av Niklas Karlsson (S) (pdf, 91 kB)

Rättvisa skatter

Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. S Rättvisa skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rättvisa skatter och tillkännager detta för regeringen. Motivering När det så kallade jobbskatteavdraget infördes innebar det att skatten sänktes för dem som


Utskottsberedning: 2019/20:SkU20

Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Rättvisare skatter

Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. S Rättvisare skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur en likformig beskattning av förvärvsinkomster kan återinföras inom ramen för en reformering av skattesystemet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:SkU20

Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se