Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Niklas Wykman (M)

Niklas Wykman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 144
Titel Doktorand.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niklas.wykman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Andre vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-03-05
    • Ledamot 2015-01-27 – 2016-06-07
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 14-15, skatteutskottet 15-16 och arbetsmarknadsutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Försäljaren Anders Wykman och vårdbiträdet Irene Wykman, f. Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola, Barkestorpsskolan 88-97. Naturvetenskapligt program med samhällsinriktning, Jenny Nyströmsskolan 97-00. Studier i bl.a. nationalekonomi, matematik och matematisk statistik, Stockholms universitet 02-12. Fil.mag. nationalekonomi, Örebro universitet 11-13. Forskarutbildning i nationalekonomi, Örebro universitet 13-.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Upplands Väsby kommun 01-02. Personlig assistent, Danderyds kommun 02-04. Teamledare, Teleperformance 04-06. Förbundsordförande, MUF 06-10. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna. 1:e vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Solna.
  • Litteratur

    Längtar efter Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:33 Anstånd med kupongskatt i vissa fall

Motion 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:33 Anstånd med kupongskatt i vissa fall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ändrat förslag rörande kupongskatten och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:SkU11

Motion 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3421 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel

Motion 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ytterligare sänkning av skatten på bensin och diesel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SkU15

Motion 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3420 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Långsiktiga effekter av sänkt skatt på arbete

Interpellation 2019/20:106 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2019/20:106 Långsiktiga effekter av sänkt skatt på arbete av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Med regeringens budget avskaffas nu den så kallade värnskatten. Regeringen själv lyfter ett antal effekter som värnskattens avskaffande medför, exempelvis att det kan väntas leda till fler

Inlämnad: 2019-11-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:106 av Niklas Wykman (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se