Nooshi Dadgostar (V)

Nooshi Dadgostar (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 207
Titel Ombudsman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post nooshi.dadgostar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-08-19 – 2020-02-29
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-08-18
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2020-10-31 –
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-11-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2020-11-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-18, socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18, EU-nämnden 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-.
  • Föräldrar

    Ljusdesignern Parviz Dadgostar och sjuksköterskan Mitra Sivand.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Schillerska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Studier på juristprogrammet, Stockholms universitet, 09-15.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Göteborgs kommun 04-06. Förbundskassör, Ung Vänster, Stockholm 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Rättshjälpsnämnden -16. Ledamot, Gentekniknämnden -16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka, 14- och ersättare 10-13. Ersättare, utbildningsnämnden 09-13. Ersättare, samhällsbyggnadsnämnden 15-. Ledamot, AB Alfågeln, Botkyrka 09-13. Ledamot, AB Botkyrkabyggen 09-13. Vice ordförande, dialogforum Tumba-Storvreten 09-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundskassör, Ung Vänster 06-09. Vice ordförande, Ung Vänster. Ersättare, partistyrelsen, Vänsterpartiet 14-16 och ledamot 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den skenande gängkriminaliteten

Interpellation 2020/21:899 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2020/21:899 Den skenande gängkriminaliteten av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Mikael Damberg S Nu har det hänt igen i min hemkommun Haninge i Stockholm. Det är knappt man vågar öppna tidningen på morgonen för man vet att nästan varje dag har det hänt igen, bara inte var. Jag talar om skottlossning

Inlämnad: 2021-09-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:899 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den skenande gängkriminaliteten

med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2020/21:4108 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4108 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om dels fortsatt giltighet av


Utskottsberedning: 2021/22:SoU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 3 avslag, 3 bifall,

Motion 2020/21:4108 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:4108 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2020/21:208 Extra ändringsbudget för 2021 – Förlängda ersättningar på sjukförsäkringsområdet, stöd till företag, kultur, idrott och civilsamhälle samt andra åtgärder med anledning av coronaviruset

Motion 2020/21:4094 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4094 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:208 Extra ändringsbudget för 2021 Förlängda ersättningar på sjukförsäkringsområdet, stöd till företag, kultur, idrott och civilsamhälle samt andra åtgärder med anledning av coronaviruset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:FiU52
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4094 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:4094 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.