Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Noria Manouchi (M)

Noria Manouchi (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun, plats 257
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post noria.manouchi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 november 2019 Frågestund
Frågestund 12 september 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:253 av Noria Manouchi (M) 3 juni 2019 Förstelärare i utanförskapsområden

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utgiftsområde 15 Studiestöd Sammanfattning Det är viktigt att det finns goda möjligheter till att byta yrkesbana även om man befinner sig mitt i livet. Därför lägger Moderaterna fram flera förslag för att göra det lättare att studera i vuxen ålder. Moderaterna


Utskottsberedning: 2019/20:UbU2

Motion 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 110 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2019/20:3297 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3297 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Sammanfattning I Sverige ska egen ansträngning vara avgörande för hur det går i livet. Dina möjligheter att lyckas ska aldrig begränsas av varifrån du kommer, var du bor eller vem du är. Alla ska ha


Utskottsberedning: 2019/20:UbU1

Motion 2019/20:3297 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2019/20:3297 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 124 kB)

Uteblivet studiestöd

Motion 2019/20:3095 av Noria Manouchi (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3095 av Noria Manouchi M Uteblivet studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uteblivet studiestöd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under läsåret 2018/2019 fick 8,7 procent av Sveriges gymnasieelever sitt studiebidrag


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3095 av Noria Manouchi (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3095 av Noria Manouchi (M) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se