Ola Johansson (C)

Ola Johansson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Hallands län, plats 39
Titel Key Account Manager
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865720
E-post ola.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-04-18 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-03-10 – 2014-04-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-03-09
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-05
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2011-06-08 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Suppleant 2015-10-01 – 2016-09-29
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-10-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 11-. Suppleant civilutskottet 10-11, socialutskottet 10-14, trafikutskottet 10-12 och utrikesutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukarna Rune Johansson och Gunnel Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falkenberg, slutår 78. Högre specialkurs, verktygsmakare, Hässleholm, slutår 79. Reklamkommunikation, RMI Berghs 88. Chefs- och ledarskap, Enator 96.
  • Anställningar

    NC-operatör, Kungsbacka mekaniska verkstad 80-84. Teknisk illustratör, Volvo Reservdelar AB 84-88. Teknisk skribent, Volvo Penta AB 88-91. Konsult, Projektgruppen i Göteborg AB 91-94. Konsult, Telub Inforum, Celsius Inforum 94-96. Kontorschef, Enator, Tieto Enator, Aerotechtelub 96-03. Key Account Manager, Combitech AB 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka kommun, 94-98 och 02-10, ersättare 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen Kungsbacka 06-10, ersättare 98-06. Kommunalråd, Kungsbacka kommun 06-10. Ledamot, nämnden för förskola och grundskola 02-06. Ordförande, nämnden för service 06-10. Ledamot, lokala säkerhetsnämnden vid Ringhals 07-11. Ersättare, utbildnings- och kulturnämnden, landstinget i Halland 91-94. Ersättare, beredningen för utbildningsfrågor, Sveriges Kommuner & Landsting 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, distriktsstyrelsen, Centerns Ungdomsförbund i Halland 79-85. Ordförande, Centerns Ungdomsförbund i Halland 82-85. Ersättare, förbundsstyrelsen, Centerns Ungdomsförbund i Halland 84-86. Förbundsordförande, Bygdegårdarnas Riksförbund 06-. Vice ordförande, Centerpartiet i Halland 08-. Styrelsesuppleant, Handbollsklubben Aranäs 15-.
  • Litteratur

    Ett större antal verkstadshandböcker, reservdelskataloger och servicemeddelanden framtagna för Svensk Fordonsindustri 84-96. Gästkrönikör i Hallands Nyheter.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kompetenscenter för öppen källkod och öppna standarder

Motion 2010/11:T522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Ola Johansson (C)

Motion till riksdagen 2010/11:T522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Ola Johansson C Kompetenscenter för öppen källkod och öppna standarder c471 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ett nationellt kompetenscenter för öppen källkod och öppna


Utskottsberedning: 2010/11:TU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Ola Johansson (C) (doc, 47 kB)

Uttagsbeskattningen av vindkraftskooperativ

Motion 2010/11:Sk453 av Ola Johansson (C)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk453 av Ola Johansson C Uttagsbeskattningen av vindkraftskooperativ c463 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda en neutralisering av uttagsbeskattningen för andelsägda vindkraftsanläggningar. Motivering


Utskottsberedning: 2010/11:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk453 av Ola Johansson (C) (doc, 47 kB)

Inventering av potentialen för investering i småskalig vattenkraft

Motion 2010/11:N434 av Ola Johansson och Anders Flanking (C)

Motion till riksdagen 2010/11:N434 av Ola Johansson och Anders Flanking C Inventering av potentialen för investering i småskalig vattenkraft c438 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om inventering av den icke utnyttjade potentialen för den småskaliga


Utskottsberedning: 2010/11:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N434 av Ola Johansson och Anders Flanking (C) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se