Ola Johansson (C)

Ola Johansson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Hallands län
Titel Key Account Manager
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-09-26

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-04-18 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-03-10 – 2014-04-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-03-09
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-05
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2011-06-08 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-10-01 – 2016-09-29
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Valberedningen

    • Suppleant 2021-01-21 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka kommun, 94-98 och 02-10, ersättare 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen Kungsbacka 06-10, ersättare 98-06. Kommunalråd, Kungsbacka kommun 06-10. Ledamot, nämnden för förskola och grundskola 02-06. Ordförande, nämnden för service 06-10. Ledamot, lokala säkerhetsnämnden vid Ringhals 07-11. Ersättare, utbildnings- och kulturnämnden, landstinget i Halland 91-94. Ersättare, beredningen för utbildningsfrågor, Sveriges Kommuner & Landsting 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, distriktsstyrelsen, Centerns Ungdomsförbund i Halland 79-85. Ordförande, Centerns Ungdomsförbund i Halland 82-85. Ersättare, förbundsstyrelsen, Centerns Ungdomsförbund i Halland 84-86. Förbundsordförande, Bygdegårdarnas Riksförbund 11-18. Vice ordförande, Centerpartiet i Halland 08-14. Styrelsesuppleant, Handbollsklubben Aranäs 15-17.
  • Litteratur

    Ett större antal verkstadshandböcker, reservdelskataloger och servicemeddelanden framtagna för Svensk Fordonsindustri 84-96. Gästkrönikör i Hallands Nyheter.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 11-. Suppleant civilutskottet 10-11, socialutskottet 10-14, trafikutskottet 10-12 och utrikesutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukarna Rune Johansson och Gunnel Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falkenberg, slutår 78. Högre specialkurs, verktygsmakare, Hässleholm, slutår 79. Reklamkommunikation, RMI Berghs 88. Chefs- och ledarskap, Enator 96.
  • Anställningar

    NC-operatör, Kungsbacka mekaniska verkstad 80-84. Teknisk illustratör, Volvo Reservdelar AB 84-88. Teknisk skribent, Volvo Penta AB 88-91. Konsult, Projektgruppen i Göteborg AB 91-94. Konsult, Telub Inforum, Celsius Inforum 94-96. Kontorschef, Enator, Tieto Enator, Aerotechtelub 96-03. Key Account Manager, Combitech AB 03-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:265 Riksrevisionens rapport om fastighetsbildningen i Sverige

Motion 2021/22:4777 av Ola Johansson (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4777 av Ola Johansson C med anledning av skr. 2021/22:265 Riksrevisionens rapport om fastighetsbildningen i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fastighetsbildningens effektivitet och att lämpliga uppgifter som i dag utförs av det

Inlämnad: 2022-09-21 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2022/23:CU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2021/22:4777 av Ola Johansson (C) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4777 av Ola Johansson (C) (pdf, 69 kB)

Digitala vigselbevis

Skriftlig fråga 2021/22:1570 av Ola Johansson (C)

Fråga 2021/22:1570 Digitala vigselbevis av Ola Johansson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vid giftermål används Skatteverkets blanketter vid hindersprövning, och för vigselförrättaren finns det ett vigselintyg som ska användas av vigselförrättaren för att delge brudparet och Skatteverket att en

Inlämnad: 2022-05-11 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1570 av Ola Johansson (C) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om garantitillägg i bostadstillägget. Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:FiU21

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 93 kB) Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.