Ola Ström (KD)

Ola Ström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-01-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-18 – 1997-12-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-03-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

förbättrad service av CSN

Skriftlig fråga 1997/98:589 av Ström, Ola (fp)

Fråga 1997/98:589 av Ola Ström fp till utbildningsministern om förbättrad service av CSN Centrala studiestödsnämnden har under de senaste två åren fått en ökad ärendemängd. CSN har i och med detta inte lyckats upprätthålla den servicenivå kunderna har rätt att förvänta sig. Regeringens utredare Britt-Marie Bystedt föreslår

Inlämnad: 1998-03-19 Besvarare: utbildningsminister Carl Tham (S)

betygssystemet

Skriftlig fråga 1997/98:186 av Ström, Ola (fp)

Fråga 1997/98:186 av Ola Ström fp till statsrådet Ylva Johansson om betygssystemet I december 1993 lämnades betänkandet om det nya kunskapsrelaterade betygssystemet till riksdagen för avgörande, vilket skedde kort därefter. Det fanns en bred politisk enighet om att det nya betygssystemet skulle bli rättvisare, tydligare

Inlämnad: 1997-11-26 Besvarare: statsrådet Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se