Ola Ström (KD)

Ola Ström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-01-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-18 – 1997-12-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-03-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:93 Läroplan för förskolan

Motion 1997/98:Ub19 av Ola Ström m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub19 av Ola Ström m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:93 Läroplan för förskolan Förskolan en del av det livslånga lärandet Sammanfattning Förskolan är en viktig del av det livslånga lärandet. Att vårda lusten att lära skall vara en ledstjärna inom utbildningspolitiken. Förskollärarna,


Utskottsberedning: ------1997/98:UbU16
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:55 Kvinnofrid

Motion 1997/98:Ju27 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Ju27 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:55 Kvinnofrid Inledning Kvinnovåldskommissionen tillsattes 1993 av dåvarande social- och jämställdhetsministern Bengt Westerberg. Kommissionens slutbetänkande låg färdigt redan i juni 1995. Sedan dess har förslaget legat i


Utskottsberedning: ---------------------------1997/98:AU10 1997/98:JuU13
Riksdagsbeslut (51 yrkanden): , , 27 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:64 Lag om allmän kameraövervakning

Motion 1997/98:Ju20 av Siw Persson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Ju20 av Siw Persson m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:64 Lag om allmän kameraövervakning Sammanfattning Folkpartiet liberalerna är kritiskt till regeringens proposition. Vi menar att regeringen långt ifrån på ett övertygande sätt har redovisat stöd för uppfattningen att den kraftiga


Utskottsberedning: ----1997/98:JuU14
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se