Ola Ström (KD)

Ola Ström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-01-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-18 – 1997-12-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-03-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:218 En effektivare arbetsmarknadspolitik m.m.

Motion 1994/95:A53 av Elver Jonsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1994/95:A53 av Elver Jonsson m.fl. fp med anledning av prop. 1994/95:218 En effektivare arbetsmarknadspolitik m.m. Sammanfattning I denna motion redovisar vi Folkpartiets syn på arbetsmarknadspolitiken mot bakgrund av regeringens proposition. Folkpartiet anser att arbetsmarknadspolitik och näringspolitik


Utskottsberedning: --------------------1994/95:AU15 1994/95:BoU21
Riksdagsbeslut (40 yrkanden): , , 20 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:161 Regionalpolitik

Motion 1994/95:A41 av Elver Jonsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1994/95:A41 av Elver Jonsson m.fl. fp med anledning av prop. 1994/95:161 Regionalpolitik En liberal regionalpolitik Målet för regionalpolitiken måste vara att öka den enskildes möjligheter att fritt välja arbete och bostadsort. Politiska insatser kan i begränsad omfattning utjämna levnadsvillkoren


Utskottsberedning: -----1994/95:AU13
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:148 Transplantationer och obduktioner m.m.

Motion 1994/95:So34 av Margitta Edgren m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1994/95:So34 av Margitta Edgren m.fl. fp med anledning av prop. 1994/95:148 Transplantationer och obduktioner m.m. Sedan 80-talet har etiska diskussioner och etiska frågor stått högt på dagordningen. Flera statliga utredningar har belyst de etiska perspektiven. Den senaste är Vårdens svåra val,


Utskottsberedning: -----1994/95:SoU21
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se