Ola Ström (KD)

Ola Ström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-01-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-18 – 1997-12-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-03-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:184 Tillträde till högre utbildning m.m.

Motion 1995/96:Ub32 av Margitta Edgren m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:Ub32 av Margitta Edgren m.fl. fp med anledning av prop.1995/96:184 Tillträde till högre utbildning m.m. Inledning och sammanfattning Folkpartiet yrkar på att proposition 1995/96:184 avslås eftersom den innebär en återgång till centraliserad regelstyrning, som till och med är hårdare


Utskottsberedning: -----1995/96:UbU11
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:157 Lokala styrelser med föräldramajoritet inom skolan

Motion 1995/96:Ub25 av Margitta Edgren m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:Ub25 av Margitta Edgren m.fl. fp med anledning av prop. 1995/96:157 Lokala styrelser med föräldramajoritet inom skolan Folkpartiet liberalerna anser att det är viktigt att föräldrar ges ett större ansvar för, och inflytande över, sina barns utbildning. Det tillgodoses främst genom att


Utskottsberedning: -1995/96:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 1995/96:RR8 Riksdagens revisorers förslag angående insatser för att främja jämställdheten i arbetslivet

Motion 1995/96:A15 av Elver Jonsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:A15 av Elver Jonsson m.fl. fp med anledning av förs. 1995/96:RR8 Riksdagens revisorers förslag angående insatser för att främja jämställdheten i arbetslivet Folkpartiet anser att jämställdheten mellan kvinnor och män är en av det samtida samhällets viktigaste rättvisefrågor. För att nå


Utskottsberedning: --1995/96:AU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se