Ola Ström (KD)

Ola Ström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-01-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-18 – 1997-12-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-03-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 1996/97:112 Utvecklingsplan för förskola, skola och vuxenutbildning -- kvalitet och likvärdighet

Motion 1996/97:Ub26 av Margitta Edgren m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub26 av Margitta Edgren m.fl. fp med anledning av skrivelse 1996/97:112 Utvecklingsplan för förskola, skola och vuxenutbildning kvalitet och likvärdighet Sammanfattning I denna motion ger Folkpartiet liberalerna sin syn på vilka åtgärder som krävs för att förbättra kvalitén och utveckla


Utskottsberedning: ----1996/97:UbU13
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:133 Domstols sammansättning m.m.

Motion 1996/97:Ju29 av Siw Persson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1996/97:Ju29 av Siw Persson m.fl. fp med anledning av prop. 1996/97:133 Domstols sammansättning m.m. Sammanfattning Folkpartiet liberalerna motsätter sig regeringens förslag att tingsrätten och länsrätten i mål där nämndemän medverkar skall bestå av en juristdomare och två nämndemän. Vi gör


Utskottsberedning: -1996/97:JuU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:109 Lokala styrelser med elevmajoritet

Motion 1996/97:Ub16 av Ola Ström och Siri Dannaeus (fp)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub16 av Ola Ström och Siri Dannaeus fp med anledning av prop. 1996/97:109 Lokala styrelser med elevmajoritet Ökat elevinflytande över den egna utbildningen Det finns i dag en stor kunskap om människans inlärningsförmåga. Bland annat vet vi att intresse och motivation har stor betydelse


Utskottsberedning: ---1996/97:UbU10
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se