Olle Felten (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Företagare.
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-10-21 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-04-16 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2017-01-11 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-10-23 – 2017-01-11

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 16-. Suppleant skatteutskottet 14-16, näringsutskottet 14- och konstitutionsutskottet 15-. Ledamot Riksbanksfullmäktige. Suppleant Riksbanksfullmäktige 14-.
  • Föräldrar

    Civ.ing. Ove Felten och Ulla-Britt Felten, f. Ahlquist.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Mölndal, 69-72. Företagsekonomi, tekniska högskolan i Linköping, Y-linjen (ej avslutad), 72-75. Reservofficerskurser sommartid, Halmstad 75-76. Linköpings universitet (enstaka kurser) 76-78.
  • Anställningar

    Arvoderade uppdrag studentkårerna vid universitetet och tekniska högskolan i Linköping 74-78. Projektanställd SSA, Centralorganisationen Saco/SR, Stockholm 79. Säljare, Nordisk Kemitri, Göteborg 79-80. Projektledare, Luxor Datorer, Motala 80-81. Försäljningschef Sverige, Luxor Datorer, Motala 81-82. Konsultverksamhet i egen regi, Vadstena 82-83. Produktchef mjukvara, Facit AB, Åtvidaberg 83-84. Projektledare utbildning, Ericsson Information Systems, Linköping/Bromma 84-85. Vd, ADB-Kunskap AB, Göteborg 85-86. Systemutvecklare i egen verksamhet, Vadstena 87-94. Vd, Svenska Rehab Info AB, Vadstena/Norrköping 94-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén för insyn i finansiering av partier 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vadstena 98-03. Ledamot, kommunstyrelsen, Vadstena 00-03. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Vadstena kommun 98-03. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Vadstena kommun 02-03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot m.m., studentkårerna i Linköping 74-78. Ordförande, Sveriges Yngre Samhällsvetare 78-79. Ordförande, Saco/SR:s studeranderåd, 79. Styrelseordförande, Svenska Rehab Info AB 94-. Styrelseledamot, Moderata samlingspartiet i Vadstena 96-03. Ordförande, Lindö Villaägareförening, Norrköping 12-14. 2:e vice ordförande, Sverigedemokraterna Norrköping 12. Styrelseledamot/kassör, Sverigedemokraterna Norrköping 13. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Östergötland 14. Vice ordförande, Lindö Villaägareförening, Norrköping 15-. Diverse revisionsuppdrag, SD:s kommunföreningar och distrikt 14-. Partirevisor, Sverigedemokraterna 15-.
  • Litteratur

    "8 till 12" - en utvecklingsplan för grundskolan (01). Handbok för föreningskassörer (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:127 Återinförande av skattereduktion för fackföreningsavgift

Motion 2017/18:4054 av Olle Felten och Jeff Ahl (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4054 av Olle Felten och Jeff Ahl båda SD med anledning av prop. 2017/18:127 Återinförande av skattereduktion för fackföreningsavgift Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör verka för likvärdiga


Utskottsberedning: 2017/18:SkU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4054 av Olle Felten och Jeff Ahl (båda SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4054 av Olle Felten och Jeff Ahl (båda SD) (pdf, 58 kB)

med anledning av prop. 2017/18:61 Multilateral konvention för att genomföra skatteavtalsrelaterade åtgärder

Motion 2017/18:4053 av Olle Felten och Jeff Ahl (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4053 av Olle Felten och Jeff Ahl båda SD med anledning av prop. 2017/18:61 Multilateral konvention för att genomföra skatteavtalsrelaterade åtgärder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör intensifiera arbetet med uppdatering


Utskottsberedning: 2017/18:SkU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4053 av Olle Felten och Jeff Ahl (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4053 av Olle Felten och Jeff Ahl (båda SD) (pdf, 68 kB)

med anledning av prop. 2017/18:145 Ökat skydd för hotade och förföljda personer samt några åtgärder för att öka kvaliteten i folkbokföringen

Motion 2017/18:4052 av Olle Felten och Jeff Ahl (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4052 av Olle Felten och Jeff Ahl båda SD med anledning av prop. 2017/18:145 Ökat skydd för hotade och förföljda personer samt några åtgärder för att öka kvaliteten i folkbokföringen Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ökade resurser


Utskottsberedning: 2017/18:SkU19
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2017/18:4052 av Olle Felten och Jeff Ahl (båda SD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4052 av Olle Felten och Jeff Ahl (båda SD) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se