Oscar Sjöstedt (SD)

Oscar Sjöstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 105
Titel Nationalekonom.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866449
E-post oscar.sjostedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-12-20
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-12-20
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-16 och skatteutskottet 14-16. Ledamot krigsdelegationen 14- och riksbanksfullmäktige 14.
  • Utbildning

    Kungsholmens gymnasieskola 97-00. Stockholms universitet 01-05.
  • Anställningar

    Säljare 05. Finansiell rådgivare 06-08. Account Manager 09. Politisk sekreterare 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Budgetprocesskommittén. Ledamot, Kommittén för översyn av överskottsmålet.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partistyrelseledamot. Ledamot, verkställande utskottet. Partikassör.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Slopande av hårdare amorteringskrav

Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Slopande av hårdare amorteringskrav Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa det skärpta amorteringskravet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverigedemokraterna vill se en långsiktig


Utskottsberedning: 2019/20:FiU22

Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2019/20:2654 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2654 av Julia Kronlid m.fl. SD Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering  Bakgrund Situationen för många svenska


Utskottsberedning: 2019/20:SfU2

Motion 2019/20:2654 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:2654 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 109 kB)

Vi tryggar välfärden – Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2020

Motion 2019/20:2682 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2682 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Vi tryggar välfärden Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive


Utskottsberedning: 2019/20:FiU1

Motion 2019/20:2682 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 911 kB) Motion 2019/20:2682 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 961 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se