Pål Jonson (M)

Pål Jonson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 103
Titel Fil.dr.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865802
E-post pal.jonson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-10-12 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-09-14 – 2016-10-11
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2020-01-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-17 – 2019-12-31
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-10-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2016-09-16 – 2016-10-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-10-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-10-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Vice ordförande 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Ordförande 2020-12-08 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-08
    • Vice ordförande 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Andre vice ordförande 2019-06-14 – 2019-12-13
    • Ledamot 2019-06-13 – 2019-12-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-10-31
    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-01-17 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2020-01-21 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160914-161011). Ledamot försvarsutskottet 18- och EU-nämnden 19-. Extra suppleant justitieutskottet 16 och suppleant 16-18, suppleant försvarsutskottet 17-18, utrikesutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-18, ledamot 18-19. Suppleant valberedningen 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Bo Jonson och Marja Jonson, f. Rönn.
  • Utbildning

    Idrottsgymnasiet, Lycksele, slutår 91. Fil.kand., internationell politik, Georgetown University, slutår 98. Fil.mag.,i europeisk politik, College of Europe, slutår 99. Fil.dr., krigsvetenskap, King's College, London, slutår 05.
  • Anställningar

    Analytiker, Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) 00-05. Kanslichef, Moderaterna i Europaparlamentet 05-06. Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 06-07. Politiskt sakkunnig, Moderaternas riksdagskansli 07-12. Gästforskare, NATO Defence Collage (NDC) 09. Kommunikationsdirektör, Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF) 13-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Brottsskadenämnden 16-19 och Rättshjälpsnämnden 16-19. Ledamot, Försvarsmaktens insynsråd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Arvika 06-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderaterna i Värmland 10-12. Generalsekreterare, Svenska Atlantkommittén 13-16. Sekreterare för Allmänna Försvarsföreningen i Värmland 13-15.
  • Litteratur

    The Development of the European Security and Defence Policy (05), NATO's Article V debate (10), Vart går NATO efter Ukraina? (15).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att stärka Inspektionen för strategiska


Utskottsberedning: 2021/22:UU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2021/22:90 Nordiskt samarbete 2021

Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:90 Nordiskt samarbete 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige aktivt bör arbeta för en nordisk covidkommission som utvärderar det nordiska samarbetet under krisen och


Utskottsberedning: 2021/22:UU5
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Syftet med den militära alliansfriheten

Skriftlig fråga 2021/22:1070 av Pål Jonson (M)

Fråga 2021/22:1070 Syftet med den militära alliansfriheten av Pål Jonson M till Utrikesminister Ann Linde S Under en presskonferens den 24 januari vid Natos högkvarter framhöll utrikesministern att den militära alliansfriheten tjänar Sverige väl eftersom den bidrar till att undvika att Sveriges hamnar i krig. Föreställningen

Inlämnad: 2022-02-11 Svarsdatum: 2022-02-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1070 av Pål Jonson (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.