Pål Jonson (M)

Pål Jonson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 103
Titel Fil.dr.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865802
E-post pal.jonson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-10-12 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-09-14 – 2016-10-11
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-10-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2016-09-16 – 2016-10-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Andre vice ordförande 2019-06-14 –
    • Ledamot 2019-06-13 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160914-161011). Extra suppleant justitieutskottet 16 och suppleant 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Bo Jonson och Marja Jonson, f. Rönn.
  • Utbildning

    Idrottsgymnasiet, Lycksele, slutår 91. Fil.kand. i internationell politik, Georgetown University, slutår 98. Fil.mag. i europeisk politik, College of Europe, slutår 99. Fil.dr. i krigsvetenskap, King`s College, London, slutår 05.
  • Anställningar

    Analytiker, Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) 00-05. Kanslichef, Moderaterna i Europaparlamentet 05-06. Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 06-07. Politiskt sakkunnig, Moderaternas riksdagskansli 07-12. Gästforskare, NATO Defence Collage (NDC) 09. Kommunikationsdirektör, Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF) 13-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Brottsskadenämnden 16-. Ledamot, Rättshjälpsnämnden 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Arvika 06-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderaterna i Värmland 10-12. Generalsekreterare, Svenska Atlantkommittén 13-16. Sekreterare för Allmänna Försvarsföreningen i Värmland 13-15.
  • Litteratur

    The Development of the European Security and Defence Policy (05), NATO`s Article V debate (10), Vart går NATO efter Ukraina? (15).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2019/20:3321 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3321 av Hans Wallmark m.fl. M Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att våra gemensamma


Utskottsberedning: 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3321 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3321 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 119 kB)

Handel utvecklar världen

Motion 2019/20:3024 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3024 av Hans Wallmark m.fl. M Handel utvecklar världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska utgå ifrån svenska intressen och värden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: NU UU

Motion 2019/20:3024 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3024 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Motverka psykisk ohälsa hos barn och unga

Motion 2019/20:2238 av Marléne Lund Kopparklint och Pål Jonson (båda M)

Motion till riksdagen 2019/20:2238 av Marléne Lund Kopparklint och Pål Jonson båda M Motverka psykisk ohälsa hos barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om arbetet mot psykisk ohälsa bland barn och unga och mot suicid och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:2238 av Marléne Lund Kopparklint och Pål Jonson (båda M) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2238 av Marléne Lund Kopparklint och Pål Jonson (båda M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se