Patrik Björck (S)

Patrik Björck (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 232
Titel Träindustriarbetare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865957
E-post patrik.bjorck[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2015-09-10 – 2018-10-02
    • Ledamot 2013-06-17 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-19 – 2013-06-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10- och EU-nämnden 13-14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-18, arbetsmarknadsutskottet 06-10, skatteutskottet 10-14, EU-nämnden 10-13 och 15-18 och konstitutionsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Arkitekten Folke Björck och socionomen Helena Björck, f. Nolin.
  • Utbildning

    Grundskola, Göteborg. Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Göteborg (ej fullständig).
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare, Arla, Göteborg 75. Bryggeriarbetare, Pripps 78. Busschaufför, Göteborgs spårvägar 79. Sjukvårdsbiträde, Vasa sjukhus, Göteborg 80. Träindustriarbetare, Kinnarps kontorsmöbler, Falköping 85.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falköping 98-, ordförande 10-. Suppleant, kommunstyrelsen 98-06 och byggnadsnämnden 96-98. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-06, 2:e vice ordförande 98-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Falköpings arbetarekommun, adjungerad styrelseledamot 07-16. Ledamot, distriktsstyrelsen och verkställande utskottet, Socialdemokraterna i Skaraborg 05-. Ledamot, klubbstyrelsen Kinnarps AB 88-06, ordförande 91-06. Sekreterare, Hem och Skola, Åsarp 90-98. Ledamot, bolagsstyrelsen Kinnarps AB 91-06. Styrelseledamot, Skogs- och träfacket, avdelning Skaraborg 91-07, ordförande 98-07. Ledamot, Skogs- och träfacket, förbundsstyrelsen 03-06. Ordförande i Västra Sveriges Arbetares Folkhögskola 10-12. Ordförande, Socialdemokraterna i Skaraborg 15-.
  • Bostadsort

    Åsarp

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bättre infrastruktur i Västsverige

Motion 2021/22:1762 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1762 av Mikael Dahlqvist m.fl. S Bättre infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för

Inlämnad: 2021-09-30 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1762 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:1762 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (pdf, 97 kB)

Statlig närvaro

Motion 2021/22:1763 av Johan Büser m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1763 av Johan Büser m.fl. S Statlig närvaro Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om statlig närvaro i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Statlig närvaro i hela landet är en förutsättning för att hela landet ska leva.

Inlämnad: 2021-09-30 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:NU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1763 av Johan Büser m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:1763 av Johan Büser m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. S Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.